Wydatek energetyczny i obciążenie statyczne na stanowisku montera rusztowań i dekarza [praca magisterska] / Patrycja Workowska ; promotor bryg. dr inż. Anna Prędecka.
Description
- Autor: Workowska, Patrycja.
- Title: Wydatek energetyczny i obciążenie statyczne na stanowisku montera rusztowań i dekarza [praca magisterska] / Patrycja Workowska ; promotor bryg. dr inż. Anna Prędecka.
- Place and date of publication: Warszawa : 2023.
- Publisher: Szkoła Główna Służby Pożarniczej,
- Physical description: 61 stron, 1 plik PDF : fotografie, ilustracje.
- Subject entries:
- Ryzyko zawodowe.
- Praca dyplomowa
- Opis:
- Praca na CD
- Celem niniejszej pracy była ocena wydatku energetycznego oraz obciążenia statycznego na dwóch stanowiskach pracy: dekarza oraz montera rusztowań, a także przedstawienie rozwiązania mającego na celu poprawę warunków pracy. W pracy opisano i scharakteryzowano metodykę oszacowania wydatku energetycznego oraz obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego metodą Lehmanna i OWAS, a także ocenę ryzyka zawodowego metodą Risk Score na wybranych stanowiskach pracy co zawarto w rozdziale pierwszym pracy. Drugi rozdział precyzuje kim jest osoba na stanowisku monter rusztowań i dekarza, oraz opisuje umiejętności jakie powinien posiadać każdy z pracowników, zakres czynności na wybranym miejscu pracy, uwzględniając również zagrożenia, które mogą wystąpić podczas wykonywania czynności. Kolejne rozdziały ukazują sposób obliczeń powyższymi metodami. Na początku stworzono chronometraż czynności na wytypowanych miejscach pracy, następnie scharakteryzowano pozycje przyjmowane dla poszczególnych zadań, określając tym samym kategorię obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego metodą OWAS oraz wydatek energetyczny za pomocą metody Lehmanna, a na koniec uzyskano poziom obciążenia i wydatku w trzech kategoriach: małe, średnie i duże. Kolejnym etapem było oszacowanie poziomu ryzyka zawodowego na wybranych stanowiskach pracy korzystając z metody Risk Score. W oparciu o otrzymane wyniki, aby udoskonalić warunki wykonywanych czynności zaproponowano plan naprawczy związany z zakupem wciągarki do transportu materiałów, zwiększenie ilości przerw w przypadku dużego nasłonecznienia i ujemnych temperatur, organizacją kontenera przeznaczonego do ogrzewania lub chłodzenia zależnie od pogody oraz poprawą komfortu pracy, który jest związany z pośpiechem dotrzymania terminu wykonania robót poprzez zatrudnienie większej ilości osób. W Projekcie poprawy uwzględniono kilka wcześniejszych czynników wpływających na pogorszenie obciążenia statycznego i wydatku energetycznego. [Streszczenie Autora]
MARC
- 000 @ 03332ntm 2200313 i 4500
- 001 @ SGSPk23000276
- 005 @ 20230511102322.0
- 008 @ 230511s2023 pl oa 000 0 pol d
- 040 a WA SGSP/GK c WA SGSP/GK d WA SGSP/GK
- 100
1
- 245
1
0
a Wydatek energetyczny i obciążenie statyczne na stanowisku montera rusztowań i dekarza [praca magisterska] / c Patrycja Workowska ; promotor bryg. dr inż. Anna Prędecka. - 260 a Warszawa : b Szkoła Główna Służby Pożarniczej, c 2023.
- 300 a 61 stron, 1 plik PDF : b fotografie, ilustracje.
- 336 a Tekst b txt 2 rdacontent
- 337 a Komputer b c 2 rdamedia
- 338 a Dysk komputerowy b cd 2 rdacarrier
- 380 a Rękopisy
- 500 a Praca na CD
- 504 a Bibliografia, netografia, wykaz norm i aktów prawnych na stronach 54-55.
- 520 a Celem niniejszej pracy była ocena wydatku energetycznego oraz obciążenia statycznego na dwóch stanowiskach pracy: dekarza oraz montera rusztowań, a także przedstawienie rozwiązania mającego na celu poprawę warunków pracy. W pracy opisano i scharakteryzowano metodykę oszacowania wydatku energetycznego oraz obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego metodą Lehmanna i OWAS, a także ocenę ryzyka zawodowego metodą Risk Score na wybranych stanowiskach pracy co zawarto w rozdziale pierwszym pracy. Drugi rozdział precyzuje kim jest osoba na stanowisku monter rusztowań i dekarza, oraz opisuje umiejętności jakie powinien posiadać każdy z pracowników, zakres czynności na wybranym miejscu pracy, uwzględniając również zagrożenia, które mogą wystąpić podczas wykonywania czynności. Kolejne rozdziały ukazują sposób obliczeń powyższymi metodami. Na początku stworzono chronometraż czynności na wytypowanych miejscach pracy, następnie scharakteryzowano pozycje przyjmowane dla poszczególnych zadań, określając tym samym kategorię obciążenia układu mięśniowo – szkieletowego metodą OWAS oraz wydatek energetyczny za pomocą metody Lehmanna, a na koniec uzyskano poziom obciążenia i wydatku w trzech kategoriach: małe, średnie i duże. Kolejnym etapem było oszacowanie poziomu ryzyka zawodowego na wybranych stanowiskach pracy korzystając z metody Risk Score. W oparciu o otrzymane wyniki, aby udoskonalić warunki wykonywanych czynności zaproponowano plan naprawczy związany z zakupem wciągarki do transportu materiałów, zwiększenie ilości przerw w przypadku dużego nasłonecznienia i ujemnych temperatur, organizacją kontenera przeznaczonego do ogrzewania lub chłodzenia zależnie od pogody oraz poprawą komfortu pracy, który jest związany z pośpiechem dotrzymania terminu wykonania robót poprzez zatrudnienie większej ilości osób. W Projekcie poprawy uwzględniono kilka wcześniejszych czynników wpływających na pogorszenie obciążenia statycznego i wydatku energetycznego. [Streszczenie Autora]
- 650
7
a Ryzyko zawodowe. 2 DBN - 655
7
2 DBN a Praca dyplomowa - 658 a Bezpieczeństwo i wojskowość
- 700
1
- 710
2
- 901 a 118509
- 955 a ND-IB21
- 956 a WIBIOL
Dublin Core
Indexes
- Title: Wydatek energetyczny i obciążenie statyczne na stanowisku montera rusztowań i dekarza [praca magisterska] /
- Author:
- Publisher: Szkoła Główna Służby Pożarniczej,
- Date: 2023.
- Place of publication: Warszawa :
- Signature: PD-18709/CD
- Subject: Ryzyko zawodowe.
- Nazwa gatunku/formy: Praca dyplomowa
- Forma i typ: Rękopisy
Copies
To be able to borrow a book, you must have a reader card
- Signature: PD-18709/CD
- Copy location: Magazyn